Statut Fundacji
STATUT FUNDACJI
KYOKUSHIN KARATE MATSUSHIMA POLSKA
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Nazwa Fundacji
- Fundacja pod nazwą Fundacja Wspierania Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo Szydłowiec zwana dalej Fundacją ustanowiona przez Roberta Wyciszkiewicza zwanego dalej Fundatorem, na podstawie oświadczenia zawartego w akcie notarialnym sporządzonym za Repertorium "A" Nr 918/2014 w dniu 21 listopada 2014 r. przez Tadeusza Stanisławka notariusza w Radomiu w prowadzonej przez niego Kancelarii notarialnej przy ulicy Moniuszki Nr 12 w lokalu nr 2. 2.
- Fundacja działa na podstawie Ustawy z dnia 6.04.1984 roku o Fundacjach (Dz. U. nr 21 poz. 97 z póź. zm.) i na podstawie niniejszego statutu.
- Fundacja jest apolityczna i nie związana z żadnym wyznaniem.
§2
Siedzibą Fundacji jest miasto Szydłowiec w województwie mazowieckim.
§3
- Fundacja działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja jest członkiem International Karate Organization Kyokushinkaikan I.K.O. Matsushima Honbu z siedzibą w Japonii.
- Fundacja może tworzyć oddziały i inne wewnętrzne jednostki organizacyjne w kraju i za granicą dla prowadzenia swojej działalności statutowej. Sposób organizacji wewnętrznych oddziałów i przedstawicielstw określa Zarząd Fundacji w stosownie podejmowanych uchwałach.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
- Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Minister Sportu i Turystyki.
- Fundacja może być wspierana przez osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, krajowe i zagraniczne.
- Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona, jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, przy czym przychody z odpłatnej działalności pożytku publicznego są przeznaczone wyłącznie na działalność statutową Fundacji.
- Fundacja używa pieczęci z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.
- Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
Rozdzia II
Cele i zasady działania Fundacji
§4
Celami Fundacji są:
- Prowadzenie działalności promującej i wspierającej rozwój Kyokushin Karate Matsushima Polska.
- Promocja kultury fizycznej i sportu oraz zdrowia i zachowań prozdrowotnych.
- Przeciwdziałanie zagrożeniu patologiami społecznymi i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa.
- Integracja środowiska i kreowanie pozytywnych postaw społecznych oraz zapewnienie właściwego rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży poprzez uprawianie Kyokushin Karate.
- Wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych w procesie edukacji.
- Prowadzenie działalności na rzecz szeroko rozumianej kultury.
- Wychowywanie w miłości do Ojczyzny, troski o Naród i Państwo, kształtowanie postaw patriotycznych.
- Podejmowanie inicjatyw medialnych.
- Edukację w zakresie korzystania z mediów.
- Opieka nad miejscami pamięci narodowej, a także zabytkami.
- Promowanie wymiany międzykulturowej i międzynarodowej.
- Promowanie i organizowanie wolontariatu.
- Działalność na rzecz grup dysfunkcyjnych.
- Działalność charytatywna.
- Działalność na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych i wykluczonych.
§5
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- Propagowanie i organizowanie wymiany międzykulturowej, organizacje wyjazdów, warsztatów, prelekcji i pokazów.
- Organizowanie krajowych i międzynarodowych zawodów sportowych, konferencji, seminariów, szkoleń i wykładów, szkolenie oraz doskonalenie kadr trenersko-instruktorskich oraz sędziowskich.
- Organizacja spotkań, imprez integracyjnych, sportowych, w tym z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, stworzenie platformy do wymiany doświadczeń.
- Organizacja aktywnych form wypoczynku, jak festyny, zajęcia, wyjazdy i obozy edukacyjne i sportowo-wypoczynkowe.
- Wydawanie materiałów edukacyjnych, informacyjnych i promujących, w tym książek, broszur, ulotek, albumów itp. związanych z celami Fundacji.
- Propagowanie idei czynnego uprawiania sportu, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk i sportów walki.
- Propagowanie i wspieranie aktywnego uprawiania Kyokushin Karate, w tym poprzez zakup lub dotowanie zakupu wyposażenia sportowego oraz partycypację w innych kosztach bezpośrednio związanych z uprawianiem tej sztuki walki, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
- Zakup środków trwałych w tym środków transportu oraz budowę, rozbudowę, dzierżawę obiektów sportowych i nieruchomości służących realizacji celów statutowych Fundacji.
- Współpracę z innymi organizacjami i podmiotami mającymi zbieżne cele statutowe.
- Pozyskiwanie środków na działania statutowe.
- Szeroko rozumianą działalność kulturalną, w tym działania na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr kultury.
- Organizowanie imprez kulturalnych.
- Propagowanie i organizowanie wymiany międzykulturowej, w szczególności poprzez organizację wyjazdów, warsztatów, prelekcji.
- Fundowanie stypendiów.
- Pozafinansowe wspieranie rodzin w trudnej sytuacji życiowej.
- Organizowanie wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych.
- Promocję zdrowia i zdrowego stylu życia w jak najszerszym rozumieniu tych pojęć.
- Współdziałanie z organami władz lokalnych i administracji państwowej w przedsięwzięciach mających na celu realizację celów statutowych Fundacji.
§6
Fundacja realizuje swoje cele w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego poprzez:
- Organizowanie zawodów, szkoleń, warsztatów, treningów, obozów i innych form kształcenia w kraju i za granicą.
- Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie realizacji celów statutowych.
- Organizowanie festynów i imprez kulturalnych.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§7
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 600 (sześćset) złotych oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
§8
Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
- Darowizn, spadków, zapisów.
- Dotacji i subwencji oraz grantów.
- Dochodów ze zbiórek oraz imprez publicznych.
- Środków pozyskanych do realizacji programów.
- Dochodów z majątku Fundacji.
- Lokat oraz odsetek bankowych.
- Przychodów z odpłatnej działalności pożytku publicznego.
§9
Dochody Fundacji, o których mowa powyżej, mogą być przeznaczone wyłącznie na cele statutowe Fundacji oraz na pokrycie kosztów niezbędnych dla działalności Fundacji.
§10
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji wyłącznie z poszanowaniem woli spadkodawców lub donatorów.
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
§ 11
Fundacja ma prawo posiadania, nabywania i zbywania majątku ruchomego i nieruchomego, praw rzeczowych, otwierania kont bankowych.
§ 12
- Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Fundacja odpowiada całym swoim majątkiem za swoje zobowiązania.
- Jeżeli w określonym powyżej zakresie działania Fundacji wymagane będą pozwolenia, zezwolenia lub koncesje, Fundacja rozpocznie taką działalność po uprzednim ich uzyskaniu.
- Fundacja nie może udzielać pożyczek ani zabezpieczać swoim majątkiem zobowiązań w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanych dalej osobami bliskimi.
- Fundacja nie może przekazywać majątku na rzecz swoich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Fundacja nie może wykorzystywać majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
- Fundacja nie może dokonywać zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowa.
Rozdział IV
Władze Fundacji
§13
Władzami Fundacji są:
- Rada Fundacji, zwana dalej Radą.
- Zarząd Fundacji.
Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.
Rada fundacji
§14
- Rada Fundacji jest organem o uprawnieniach kontrolnych i opiniodawczych o nieograniczonym składzie osobowym, nie mniejszym jednak niż dwie osoby.
- Rada wybiera ze swojego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
- Pierwszych członków Rady Fundacji powołuje Fundator. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub w przypadku rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
- Posiedzenia Rady Fundacji odbywają się nie rzadziej niż jeden raz w roku i zwoływane są przez Prezesa Zarządu Fundacji lub na wniosek połowy członków Rady Fundacji.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady Fundacji.
- Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
- dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady,
- utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
- śmierci członka.
- Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji i Zarządzie Fundacji.
- Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
§15
Do kompetencji Rady Fundacji należy:
- Wybór i odwoływanie Zarządu Fundacji, w tym Prezesa Zarządu Fundacji.
- Ocena pracy Zarządu Fundacji.
- Wytyczanie głównych kierunków Fundacji.
- Zatwierdzanie uchwalonych przez Zarząd rocznych programów działalności Fundacji.
- Zatwierdzanie bilansu, rocznych sprawozdań Zarządu z działalności Fundacji.
- Podejmowanie uchwał w sprawie zmian w Statucie Fundacji.
- Decydowanie o likwidacji Fundacji.
- Podejmowanie uchwał dotyczących dopuszczalności i warunków połączenia Fundacji z inną Fundacją.
Zarząd Fundacji
§16
- Organem zarządzającym Fundacją jest Zarząd Fundacji.
- Zarząd Fundacji składa się z jednego lub większej liczby członków, w tym Prezesa Zarządu.
- Fundator Fundacji Kyokushin Karate Matsushima Polska wchodzi w skład pierwszego Zarządu i staje na jego czele, jako Prezes Zarządu.
- Zarząd, w tym Prezesa Zarządu, powołuje Rada Fundacji zwykłą większością głosów.
- Zarząd powoływany jest na czas nieokreślony.
- Radzie Fundacji przysługuje prawo odwołania całego Zarządu, lub poszczególnych jego członków w każdym czasie.
- W razie ustąpienia lub śmierci członka Zarządu lub niemożności pełnienia przez niego swych funkcji z innych przyczyn, Rada Fundacji niezwłocznie uzupełni skład Zarządu.
- Zarząd może wyłonić za swego grona wiceprezesa Zarządu, sekretarza oraz skarbnika.
§17
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do zakresu kompetencji Zarządu należy podejmowanie wszelkich decyzji i działań niezastrzeżonych do kompetencji Rady Fundacji, w imieniu i na rzecz Fundacji, dotyczących w szczególności:
- działalności statutowej Fundacji,
- finansów Fundacji,
- zakładania wewnętrznych jednostek organizacyjnych Fundacji,
- przyjmowanie spadków, darowizn oraz zapisów,
- podejmowania innych czynności przewidzianych Statutem oraz wymaganych przepisami.
§18
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej ilości głosów, głos Prezesa Zarządu ma znaczenie rozstrzygające.
- Każdy z członków Zarządu upoważniony jest do samodzielnego składania oświadczeń woli i podpisywania dokumentów w imieniu Fundacji.
Rozdział V
Zmiana Statutu
§19
- Statut może być zmieniony przez Radę Fundacji.
- Zarząd może wnioskować o zmianę Statutu.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
Połączenie z inną Fundacją
§ 20
- Fundacja może połączyć się z inną Fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Decyzja o połączeniu z inną Fundacją wymaga uchwały Rady Fundacji.
Likwidacja Fundacji
§21
- Fundacja ulega likwidacji w przypadku osiągnięcia celów, dla których została powołana lub wyczerpania jej środków finansowych i majątku.
- Uchwałę w tym zakresie podejmuje Rada Fundacji, która powołuje również likwidatora.
- Majątek pozostały po likwidacji Fundacji może zostać przeznaczony mocą uchwały Rady Fundacji na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach.
§22
Statut niniejszy wchodzi w życie z dniem wpisania Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego.
Fundator Fundacji - Robert Wyciszkiewicz